Sportsérülések otthoni kezelése
A jó idő és a nyár beköszöntével egyre több időt töltünk a szabadban testmozgással például sportolással, kirándulással, vagy akár különféle házkörüli, kerti munkával. Könnyen előfordul, hogy megerőltetjük az izmokat, ízületeket, zárt baleseti sérülést (rándulás, ficam) vagy ütéseket szerzünk, melyhez duzzanat, vérömleny, véraláfutás társulhat. Az enyhébb sportsérülések vagy a zárt baleseti sérülések kiegészítő otthoni kezelésére vény nélkül kapható gyógyszerek, gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítmények, illetve bizonyos kozmetikum kategóriába sorolt termékek jöhetnek szóba.
Belsőleges használatra
Belsőleges használatra alkalmazhatóak a nem szteroid gyulladáscsökkentő hatóanyag tartalmú gyógyszerek. A különféle gyógyszerformáknak köszönhetően könnyen beilleszthetőek a napi rutinba és mindenki megtalálja a számára legmegfelelőbb adagolási formát, mint például oldat, lágykapszula, bevont tabletta stb.
Fontos kiemelni, hogy ezek a hatóanyagok növelhetik a gyomorfekély és a gyomor-bélrendszeri vérzések kialakulásának veszélyét, valamint megterhelik a veséket és a májat is.
Tartós szedésük sportsérülések esetén sem javasolt, illetve mindig alaposan olvassuk el a betegtájékoztatót, kérdés, bizonytalanság esetén pedig konzultáljunk kezelőorvosunkkal vagy gyógyszerészünkkel.
Külsőleges használatra
Szintén alkalmazhatóak a nem szteroid gyulladáscsökkentő tartalmú külsőleges készítmények fájdalomcsillapításra, illetve lokális gyulladás csökkentésére. Elérhetőek tapasz, kenőcs, krém vagy akár gél formájában is, így mind az adagolás, mind a felvitel gyakorisága eltérhet, így igényeinkhez tudjuk azt igazítani.
Többféle kombinációs készítmény tartalmaz illóolajat pl.: rozmaring, mentolt és/vagy kámfort.
Ezekkel a termékekkel kettős hatást érhetünk el: egyrészt hűsítő, nyugtató hatással rendelkeznek, másrészt a bőrbe masszírozva fokozzák a vérkeringést, valamint izomlazító hatásuk van.
Nem csak izom- vagy végtagfájdalmak esetén alkalmazhatóak, hanem például reumatikus ízületi gyulladás estén is.
Számos, gyógynövény tartalmú krém alkalmas a különböző sportsérülések kezelésére. Az árnikát, melynek gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító és hámosító hatása van, gyakran kombinálják kamillával és körömvirággal. Ez utóbbi gyógynövények szintén rendelkeznek gyulladáscsökkentő, valamint sebgyógyító hatással. Az előbb említett indikáción túl a rovarcsípések okozta viszketés enyhítésére is alkalmazhatóak az árnika tartalmú krémek, mely szintén aktuális probléma a szúnyog szezonban. A feketenadálytő tartalmú krémek vagy bedörzsölők a zárt baleseti sérüléseket (ficam, rándulás) kísérő duzzanat, gyulladás, vérömleny, véraláfutás kezesére alkalmasak. Segíti ezek felszívódását, a sérülés gyógyulását. Ezen túl lokális bőrgyulladások, visszérgyulladás kezelésére is használhatóak.
A kezelés időtartama évente összesen legfeljebb 4-6 hét lehet. Ennek oka, hogy bizonyos anyagai májkárosító hatással bírnak és a bőrön keresztül is felszívódnak.
Mind az árnika, mind a feketenadálytő tartalmú készítményeket csak ép bőrfelületen szabad alkalmazni.
Ha a tünetek az otthoni kezelés, a sérült végtag pihentetése, kímélete esetén sem javulnak (maximum egy hét), esetleg éppen romlanak, feltétlenül forduljunk orvoshoz. Zárt baleseti sérülés (rándulás, ficam) gyanújakor szintén azonnal forduljunk orvoshoz, vagy hívjunk mentőt.
Érdemes elolvasniMi legyen otthon a házi patikában?
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon